Úvod »» Mak proti Gatsbymu
Kniha esejí je analytickým pohľadom na americký a slovenský model práva a ekonomiky vo všeobecnosti a obzvlášť zodpovednosti za škodu a ich porovnanie.
Na Slovensku sa zdravotné, materiálne ujmy, či ujmy nespôsobené priamym konaním konkrétnej osoby považujú skôr za nešťastné náhody, na rozdiel od Ameriky, kde sú to v prevažnej miere škodové udalosti, za ktoré zodpovedá vždy konkrétny vinník. Na jednom konci rozhoduje osud, na druhom vina. Autor sa pokúša nájsť odpovede na otázky prečo je to tak.
V prvej kapitole porovnáva domácu právnu úpravu zodpovednosti za škodu s tou, ktorá sa uplatňuje v Spojených štátoch a približuje základné regulačné východiská, a to prostredníctvom popisu kľúčových právnych inštitútov daného právneho odvetvia v oboch jurisdikciách. Druhá kapitola je venovaná rozboru inštitucionálnych, systémových faktorov, ktoré majú rozhodujúci vplyv na to, že v Amerike sa uplatňujú iné pravidlá zodpovednosti za škodu, iným spôsobom a v inom rozsahu ako u nás. Tretia kapitola porovnáva dvoch literárnych hrdinov ako reprezentantov konceptuálnych vymedzení duší oboch národov, Slovákov (Jozef Mak) a Američanov (Veľký Gatsby).