Knihy
Úvod »Právnické časopisy»Štát a právo » Miloš Jakeš - příběh komunisty
Pred tridsiatimi rokmi odišiel Miloš Jakeš z vrcholovej politiky. Nedobrovoľne. V búrlicých dňoch po 17. novembri 1989 patril k hlavným symbolo, rútiaceho sa režimu. Najprv sa sám vzdal funkcie generálneho tajomníka komunistickej strany, aby bol následne zo strany, s ktorou spojil celý svoj život, vylúčený, bez toho, aby dostal možnosť obhajoby. Dodnes sa s tým nezmieril.
Miloš Jakeš vo svojej výpovedi pôsobí veľmi autenticky. Jeho "nekonečný" rozhovor s jedným z mála priateľov, ktorí mu zostali, si nerobí ambície na objektivitu. Nie je to vedecká práca. Rozprávajú sa spolu dvaja ľudia, ktorí majú zhodné ideové východiská a veria jednému typu socializmu, ktorý u nás po druhej svetovej vojne vastolil nekrvavý štátny prevrat v roku 1948, aby ho nakoniec ukončil rovnako nekrvavý štátny prevrat s marketingovou nálepkou "sametová revolúcia".
Kniha prináša autentické spomienky a názory bývalého generálneho tajomníka ÚV KSČ a zároveň Miloš Jakeš v knihe ukazuje svoj pohľad na jednotlivé udalosti vnútornej i zahraničnej politiky po roku 1989 až do roku 2019.