Úvod »Právnické časopisy»Acta Universitatis Carolinae » Komentář k Československému obecnému zákoníku občanskému a občanské právo platné
Všeobecný občiansky zákonník bol vyhlásený patentom 1.júna 1811, čís.946 sb.z.s a platil pre všetky krajiny habsburskej monarchie (s výnimkou Uhorska). Zákon z dňa 28.októbra 1918, č.11 Sb.z.a.n. o zriadení samostatného štátu československého, ktorý sa tradične označuje ako tzv.recepčný zákon, v čl.2 stanovil, že všetky doposiaľ platné zemské a ríšske zákony a nariadenia zostávajú aj naďalej v platnosti. Právne normy (v zmysle písaného i obyčajového práva) takto prevzaté z Rakúska a Uhorska, sa stali normami československými t.j. právnym poriadkom československým. Súčasťou československého právneho poriadku sa tak stal občiansky zákon z roku 1811, ktorý od 28.októbra 1918 platil ako Československý všeobecný zákonník občiansky.
Komentár z rokov 1935-1937 má podobu originálu a svojou rozsiahlosťou, jasnosťou a logikou napomáha k hlbšiemu pochopeniu zásad súkromného práva a k jeho uplatňovaniu v demokratickom štáte. Slúži ako zdroj poznania vtedy platného občianskeho práva, vrátane toho, ktoré platilo na Slovensku a Podkarpatskej Rusi.
Pôvodné klasické dielo je viazané v koži a má 6 zväzkov.
Více jak 70 let staré klasické dílo české civilistiky nabývá v čase rekodifikace soukromého práva na nebývalé aktuálnosti. Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb., který vstoupí v účinnost 1. ledna 2014, se v mnohém vrací k předválečnému československému občanskému zákoníku, jehož výklad podali v letech 1935 až 1937 profesoři František Rouček a Jaromír Sedláček. Svou encyklopedickou šíří, jasností a logikou výkladu může tento komentář napomoci k hlubšímu pochopení zásad nového českého soukromého práva i k jeho uplatňování. Komentář obsahuje rozsáhlou judikaturu, která se nyní stává užitečným vodítkem pro výklad nového občanského zákoníku. Komentář vychází v exkluzivní vazbě a úpravě a má podobu originálu z let 1935 až 1937. Soubor zahrnuje šest svazků.